A ještě pro pořádek, než se dostaneme k samotnému žebříčku: můžeme hodnotit pouze navigace, které prodáváme a máme s nimi zkušenosti. Přestože se snažíme mít co nejširší výběr značek, některé svým zákazníkům nemůžeme doporučit pro nedostatečnou kvalitu zpracování a neprodáváme je tedy. Jedná se především o méně známé levné značky z obchodních řetězců.
A teď už samotný žebříček:
6 - GoClever
Tato značka je známá tím, že do svých navigací implementuje mnoho funkcí za velmi příznivou cenu. Dříve (cca před rokem, rokem a půl) byla ještě reklamovanost výrobků GoClever poměrně vysoká. Do nabídky jsme tedy značku zařadili až s modelem 3525, který měl ještě také vyšší reklamovanost, ale od té doby se GoClever velmi zlepšil. Vyčníval snad ještě model 4384 a nyní nejlevnější GoClevery 3535. Nutno však podotknout, že na množství prodaných kusů posledního jmenovaného modelu a jeho cenu jsou reklamace na nízké úrovni.
5 - Garmin
Garmin bývá vnímán jako jedna ze tří nejlepších značek navigací, podle našich zkušeností však má výjimečně i problémy se softwarem, a to konkrétně u modelů, které mají jak silniční, tak turistické mapy. Pokud má totiž přístroj zapnuté oba dva typy map najednou, navigace se "seká" a je nutné ji často restartovat. Je to sice uživatelská chyba, ale v manuálu Garminů není zřetelně vysvětleno, že by uživatel neměl zapínat obě mapy najednou. Logicky potom dojde k závěru, že se navigace pokazila. Pokud nás nejdříve nekontaktuje, dochází ke zbytečné reklamaci kvůli chybě, kterou je možno snadno odstranit. Nejreklamovanějšími modely byly 775T a 255. K nevýhodě patří také to, že zákazník je nucen reklamovat u prodejce a nemůže využít rychlejší a levnější možnost zaslání přímo do servisu výrobce, jako je tomu třeba u Tomtomu, Navigonu nebo GoCleveru.
4 - Mio
Problémy mělo Mio u dřívějších modelů, kdy si zákazník koupil navigaci a poté zjistil, že si v ní nemůže aktualizovat mapy, protože pro ně Mio ukončilo podporu. U loňských modelů Mio Moov jsme však snad nezaznamenali žádnou reklamaci (nicméně aktualizování map stále není standardní) a vypadá to, že bezproblémová bude snad i současná řada Spirit.
3 - VDO Dayton
Navigace značky VDO Dayton, která se soustředí především na modely pro nákladní automobily, jsou zpracovány precizně a zaznameli jsme jen několik jednodušších problémů, typu nefunkčnosti nabíječky apod.
2 - Tomtom
Navigace Tomtom jsou známy svojí kvalitou a reklamace Tomtomu bývá výjimkou. Tou může být snad jen vadná série RDS-TMC antén u některých modelů před Vánoci 2009, které výrobce bez okolků vyměňuje.
1 - Navigon
U této značky se setkáváme s precizní německou kvalitou, Navigony bývají téměř bez reklamací.
Ostatní značky
Ostatní značky si netroufáme hodnotit, protože jsme jich neprodali dostatečně reprezentativní vzorek. Becker, Navon, ThinkNavi apod. u nás zatím nikdo nereklamoval, což však může být způsobeno nižší známostí značek a tím i jejich nižším prodejem.
Sony, Panasonic
Zvláštní kapitolou jsou modely značek Sony, Panasonic apod., které v ČR ještě před rokem doprodávaly starší navigace a poté ukončili podporu. Tyto značky jsme neprodávali, ale přesto nás občas kontaktují uživatelé, kteří hledají způsob, jakým v těchto modelech aktualizovat mapy. Podpora těchto přístrojů už je však bohužel ukončena.
Pevné navigace do automobilů
Kromě problémů s přenosnými navigacemi nás velmi často kontaktují i majitelé automobilů s vestavěnou navigací. Majitel si nejčastěji pořídí v bazaru auto ze zahraničí a zjišťuje, jak by v zabudované navigaci aktualizoval mapy, nebo zajistil navigaci v češtině. S tímto si však bohužel obvykle neví rady ani české autorizované servisy dané automobilové značky a pokud ano, tak je taková aktualizace natolik drahá, že by si zákazník za stejnou cenu mohl pořídit několik přenosných navigací s mnohem lepšími vlastnostmi.
Snad jsme tedy vám, kteří vybírají novou navigaci, poradili a vyberete si přístroj, se kterým budete mít co nejméně starostí.