středa 21. října 2009

Navigační systémy nejsou pouze GPS

Jak vznikl navigační systém GPS, kdo ho provozuje a má nějakou konkurenci?


Americký GPS

Systém GPS (Global Positioning System) je navigační systém USA, vyvíjený od roku 1973 a spuštěný roku 1993 pro vojenské účely, konkrétně pro přesné navádění raket. Správně se jmenuje NAVSTAR GPS, což se pro obecné označování jednoduše zkrátilo na GPS. Od spuštění systému byla pro civilně dostupné signály vnesena chyba, která způsobovala nepřesnost v řádech desítek až stovek metrů. Záměrné ovlivňování těchto signálů bylo vypnuto v roce 2000 a nic již tedy nebránilo masovému využití přijímačů GPS pro běžnou veřejnost. USA plánují rovněž spuštění zcela aktualizovaného a moderního systému GPS.


Ruský GLONASS

V roce 1993 však byl spuštěn i obdobný ruský systém GLONASS, který však zůstal téměř plně uzavřen pro armádu a pro civilní použití se nerozšířil a to i díky snižujícímu se počtu provozuschopných družic.


Evropské GALILEO

V současné době se na spuštění připravuje zcela nový evropský systém GALILEO, založený na komerčních pohnutkách (nikoli vojenských) a bude využíván částečně zdarma, částečně (pro přesnější údaje) za úplatu a částečně pro záchranné složky. V současnosti se počítá s plným spuštěním až na rok 2012-3. Po spuštění se dá očekávat, že výrobci začnou nabízet přístroje, které dokáží pracovat jak s klasickým GPS, tak s novým systémem – navigování tak bude ještě přesnější.


Ostatní země

Vlastní navigační systém však plánují rovněž dvě nejlidnatější země světa – Čína se svým BEIDOU (později COMPASS) a Indie s IRNSS, které by mělo být spuštěno v roce 2012. Na oběžné dráze kolem země tedy bude poměrně živo.

Žádné komentáře:

Okomentovat